На 18.12.2020г. в ПГТЕ „Христо Ботев“ - Монтана, при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, се проведе първи кръг на състезанието "Стани стипендиант на ЧЕЗ" за ученици от 12 клас на професионалните гимназии на територията на Западна България. От нашето училище участие взеха - Мелиса Ангелова, Иван Добринов, Радостин Спасов, Красимир Георгиев, Елизабета Благоева от 12а клас.
Нашите участници показаха отлични резултати, най-високи от всички, като напред продължават Мелиса Ангелова и Красимир Георгиев.
Учебните занятия в Професионална гимназия по техника и електротехника „Христо Ботев“ за периода от 30.11.2020 година до 21.12.2020 година ще проведат като обучение от разстояние в електронна среда с начало на учебните часове 8,30 часа.
Коледна ваканция от 22.12.2020 до 03.01.2021 година.
Съгласно Заповед № РД 09-2980/28.10.2020 г. на Министъра на образованието и науката се преустановява присъствения образователен процес от 29.10.2020 г. до 11.11.2020 г.
Към момента няма друга спусната заповед от МОН, което означава, че утре 12.11.2020 г. учебния процес ще бъде присъствен.
При получаване на други указания от оперативния щаб ще бъдете своевременно информирани.
Днес беше открита „Седмицата на възможностите в ЧЕЗ България 2020“. Тази година инициативата е част от „Европейската седмица на професионалните умения 09-13.11.2020“, където ЧЕЗ е официален партньор. Съгласно препоръките, събитието се провежда изцяло онлайн.
Главният оперативен директор на ЧЕЗ България г-н Душан Рибан откри събитието и благодари на участниците, като изтъкна значението на сътрудничеството с професионалните гимназии за изграждане на добре подготвени, мотивирани и успешни кадри за енергетиката.
В първия ден от поредицата събития представители на ЧЕЗ направиха преглед на най-важните проекти, с които компанията подкрепя професионалното образование в България. Обявен беше стартът на състезанието „Стани стипендиант на ЧЕЗ“ за дванайсетокласници. То ще се провежда в съответствие с указанията на здравните и образователните власти, при пълно спазване на противоепидемичните мерки. Повече информация за състезанието може да намерите на сайта: stipendiant.com. Участие в състезанието ще вземат и ученици от ПГТЕ "Христо Ботев", 12 клас, специалност Електроенергетика.
В рамките на „Седмица на възможностите в ЧЕЗ България 2020“ предстои директно предаване с разходка в Техническия учебен център на ЧЕЗ Разпределение, включително кадри от обучения за височинна работа; участниците виртуално ще посетят подстанция и ще се запознаят с възможностите на умните системи за отчитане на консумираната електроенергия.
В поредното събитие от „Седмицата на възможностите в ЧЕЗ 2020“ направихме виртуална разходка из едно уникално съоръжение на ЧЕЗ Разпределение – Техническия учебен център в София. Там се намира умален модел на електроразпределителната мрежа, която дружеството стопанисва.
Един от най-опитните инженери и преподаватели в ЧЕЗ Разпределение, д-р инж. Величко Атанасов, показа на ученици от професионалните гимназии и техните учители как се работи с основните съоръжения от мрежата, разказа как електричеството стига от подстанцията до всеки дом, обясни как съвременните технологии помагат за по-надеждно електрозахранване на населените места. Показа какви платформи използва ЧЕЗ Разпределение, за да опазва живота на щъркелите, които гнездят върху стълбовете по мрежата. Беше направена и демонстрация за работа на височина върху електрически стълб.
Честит празник - 1 ноември, денят на народните будители!
Посветен е на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили духовните ценности и морал на българската нация през вековете.
Дело, което ние, техните наследници, не само трябва да помним и тачим, а да пренасяме през години и през поколения, защото миналото не е само история, а настоящето ни води към бъдещето.
Сред тях са имената на: Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.
В периода 10 до 25 октомври 2020 г. училищата във всички европейски страни отбелязват важността на изучаването на програмирането и развитието на творческото мислене в рамките на инициативата наречена „Европейска седмица на програмирането“. В ПТГЕ „Христо Ботев“ събитието бе отбелязано чрез презентация, на която ученици от гимназията се запознаха с езиците за програмиране за създаване на програми, реализиращи алгоритми, които да управляват и контролират поведението на машини и съоръжения, замествайки човека. Интерес предизвикаха показаните видеоматериали на роботизирани системи за електростатично боядисване и заваряване, свързани с професионалната реализация на учениците, както и роботите с изкуствен интелект.
Мероприятието бе осъществено под ръководството на инж. Милка Карагеоргиева и инж. Елка Сеферинова.
Уважаеми ученици и родители, откриването на учебната 2020/2021 година за учениците от VIII клас ще се състои на 15.09.2020 г. от 9 часа в двора на училището. За учениците от IX, X, XI и XII клас откриването ще се проведе в класните стаи.
Вход за учениците от XI и XII клас: входът откъм ул. "Неофит Бозвели". Вход за учениците от VIII, IX и X клас: вход централен.
Ръководството на ПГТЕ пожелава на всички ученици, родители и учители здрава и ползотворна учебна година!
Ръководството на Професионална гимназия по техника и електротехника „Христо Ботев“, град Монтана, кани родителите на учениците от VIII клас на родителска среща на 14.09.2020 г. (понеделник) от 17,30 часа в сградата на гимназията.