Професионална гимназия по техника и електротехника "Христо Ботев", град Монтана - ПГТЕ "Христо Ботев" - Монтана
  • Начало Прием 2020/2021 Мерки срещу коронавируса Учебни планове ДЗИ/ДКИ НВО Майски празници 2020 Портфолио Специалности Документи Бюджет и отчети Самостоятелно обучение Програма Стипендии БДП Галерия Контакти Училище посланик на Европейския парламент Проекти Обществен съвет Профил на купувача Предоставяне на обществени услуги Търсене
17.05.2022
Управление
Начало
Прием 2020/2021
Мерки срещу коронавируса
Учебни планове
ДЗИ/ДКИ
НВО
Майски празници 2020
Портфолио
Специалности
Документи
Бюджет и отчети
Самостоятелно обучение
Програма
Стипендии
БДП
Галерия
Контакти
Училище посланик на Европейския парламент
Проект „Европейски иновации в хардуера и софтуера за мултимедийна обработка"
Проект „Европейски опит в ефективното използване на Интернет приложения“
Проект "Европейска практика в изграждането на компютърните мрежи"
Проект "Европейска практика в света на компютрите"
Проект "Твоят час"
Проекти
История
Директор
Учители
Обществен съвет
Профил на купувача
Предоставяне на обществени услуги
Търсене
Връзка с нас
Потребители на линия
Гости на линия: 1
Няма членове на линия

Регистрирани потребители: 219
Неактивирани потребители: 9
Най новият потребител: bilqna

История

Историята на нашата гимназия е тясно свързана с развитието на града, областта и Северозападна България. От януари 1959 година, при новото райониране на страната, град Монтана от околийски град, подчинен на Враца, е обявен за окръжен център. Постепенно се разкриват предприятия и организации, обслужващи дейността на новия окръг, нови производствени дейности поемат работната ръка. В града съществуват две смесени гимназии, Техникум по машиностроене и уредостроене, Търговска гимназия, основни и начални училища. Тези училища не могат да осигурят квалифицирани кадри за бързата индустриализация на района, за изграждането на мощната материално-техническа база. В града още от 1958 година е създадено поделение "Електроснабдяване" като самостоятелен електроснабдителен район за пренос, трансформация и разпределяне на електрическа енергия. През май 1961 година е създаден завод "Електроакустика" за производство на нискочестотни усилватели и звукозаписваща техника. През ноември 1961 година в Окръжната станция на съобщенията са пуснати в действие телеграфни съоръжения за далечно автоматично телеграфно избиране на окръжните градове. Техниката се развива, а кадри липсват. Затова Изпълнителният директор на Окръжния народен съвет предлага на града да се създаде техникум по електротехника.

Така със заповед № Т - 21а от 11 август 1962 година е създадено първото в Северозападна България електротехническо училище - Техникум по електротехника, град Михайловград. За директор е назначен Симеон Момчилов, който заедно с първите 21 учители от 1 септември 1962 година организира приема на първите курсисти и подготвя първата учебна година. Тя започва в сградата на Икономическия техникум, където по това време заедно учат три училища. В началото липсват и най-елементарните условия за учебновъзпитателна дейност. Няма помещения за работилници и лаборатории, за машини и инструменти изобщо не може да се мисли, поради липсата на финанси. Непопълнените учителски места поради липса на специалисти се заемат от младежи, току що завършили средното си образование и отбили военната си служба, без опит и педагогическа подготовка. Изправен пред тези трудности, колективът от учители и ученици не се стъписва, а започва сам да създава условията. Мазетата на Икономическия техникум са разчистени и с общ труд са превърнати в стругарска работилница и силнотокова работилница и лаборатория. Сградата до трафопоста при Черния мост е превърната в слаботокови работилници, метална и шлосерска работилница.

Оценявайки приноса на техникума в промишлеността в региона и бъдещите му перспективи, през 1966 година започва строежът на новата сграда. Строителните работници действат, но заедно с тях всеки ден са учителите и учениците. Сутрин - на училище, след обяд на новостроящата се сграда. Учебните занятия на 15 септември 1968 година започват в новата сграда. Започва благородна борба между учители, майстори и ученици кой кабинет ще бъде естетически най-добре оформен. Официалното откриване е на 4 ноември 1968 г.

Известни личности, завършили нашето училище:
Златко Живков - кмет на град Монтана
Ивайло Алексиев - заместник-областен управител
Иван Иванов - собственик на фирма „Ирели”
Татяна Петрова - началник РИО
инж. Теменужка Георгиева - дългогодишен директор на гимназията
инж. Гаврил Гаврилов - ЕСО ЕАД
инж. Любомир Езекиев - ЧЕЗ
Пламен Марков - бивш депутат
Йордан Василев - бивш депутат
инж. Данчо Ангелов - МБАЛ Монтана
инж. Николай Върбанов - директор ПГССМ
Пламка Бошнякова - бивш директор на Регионална дирекция "Архиви" - Монтана
Славко Димитров - дългогодишен треньор на баскетболния отбор - жени, гр. Монтана
Теодор Тодоров - волейболист, съзтезател на националния отбор

Действащи учители, завършили нашата гимназия:
инж. Илия Колев
инж. Иван Александров
инж. Ваня Мартинова
инж. Цветко Говедарски
инж. Цветан Григоров
Георги Ангелов
Петър Гергов
Иван Ликов

Вход
Потребител

Парола



Не сте член?
Натисни тук за да се регистрираш.

Забравена парола?
Поискайте си нова от тук.
Членска анкета
Този панел още няма съдържание
Чат
Трябва да сте влезли за да ползвате Чата.

Няма публикувани съобщения.
[Powered by PHP-Fusion © 2003-2007] [Theme Area69] [2762883 Уникални посещения]